top of page

Doğal Yoldan Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Güncelleme tarihi: 22 Kas 2022Birçok kadın ve erkek, saçlarının canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini arzu eder. Cansız, parlaklığını yitirmiş ve yıpranmış saçlarınızı evde uygulayacağınız yöntemlerle güçlendirebilirsiniz. Üstelik düzenli bakım yapıldığı takdirde saçlarınız gür ve sağlıklı bir şekilde uzar.

Doğal malzemeleri kullanarak saç bakımı yapmak için öncelikle saç yapınızı ve saçınızın neye ihtiyaç duyduğunu belirlemeniz gerekir. Bu doğrultuda ince telli, kalın telli, cansız, kepekli, yağlı ve kuru saç tipleri için farklı maskeler uygulayabilirsiniz. Doğal yollarla yapılacak saç bakımı konusunda özellikle sirke, Aloe vera, yumurta, bal ve limon gibi ürünler ön plana çıkar. Kepeği gidermek için limon ve sirke karışımından faydalanabilirsiniz.

Kuru saçlar için ise saçın nem ihtiyacını karşılaması adına bal ile çeşitli maskeler uygulamanız mümkün. Bunun yanı sıra içeriğindeki zengin özler sayesinde saçı besleyen argan yağı, badem yağı, jojoba yağı, Hint yağı ve çörekotu yağı gibi bitkisel yağların gücünden de faydalanabilirsiniz. Bu gibi karışımlar sayesinde, yüksek miktarda paralar harcamadan ve kimyasal ürünler kullanmadan saç bakımınızı etkili bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.Saç Bakımında Bitkisel Yağların Gücünden Faydalanın

Saç bakımında uygulanan doğal yöntemler arasında bitkisel yağlar ön plana çıkar. Zengin içeriklere sahip olan jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, çörekotu yağı ve Hint yağı gibi ürünlerle saç bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Saçlar için en etkili yağlar arasında olan zeytinyağı, içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde yıpranmış saçlara birçok fayda sağlar.

Zeytinyağını saçınıza tek başına uygulayabileceğiniz gibi, farklı doğal malzemelerle karışım haline getirerek de uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yaptığınız takdirde kısa süre içinde gözle görünür sonuçlar elde etmeniz mümkün. Zeytinyağı saçı nemlendirerek, kırılmalara karşı etki sağlar.

Badem yağı da çabuk kırılan saçlar için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Saçlarınıza düzenli olarak badem yağı uyguladığınızda saçlarınız ipeksi bir görünüme kavuşurken, aynı zamanda çok daha sağlıklı bir şekilde uzar. Yıpranmış saçlar için oldukça etkili bir çözüm sunan Hindistan cevizi yağı ise, saçların hasar görmesini engeller.

Hindistan cevizi yağını, saçlarınıza haftada iki veya üç kere uygulayarak, tüm gece boyunca yağı saçınızda bekletip daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.Saç Bakımı İçin Doğal Ürünlerle Maskeler

Doğal ürünleri kullanarak yapacağınız maskelerle, saçlarınızın çok daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Evde bulunan yumurta, bal, limon gibi ürünler saç bakımı için oldukça idealdir. İnsan vücuduna sayısız yararı olan balın, saçlara da olumlu etkileri bulunur. Vitamin ve mineral yönünden son derece zengin olan bal, saç derisini onararak saçlarınızın çok daha güçlü olmasını sağlar.

Bal, düzenli olarak uygulandığında saç kuruluğuna ve kepeklenmeye de iyi gelir. Protein bakımından oldukça zengin bir gıda olan yumurta ise, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Yumurtayı çırparak, saç diplerinize uygulayabilir yeteri kadar beklettikten sonra soğuk su ve şampuanla yıkayabilirsiniz. Yumurtayı yoğurt veya badem yağı ile bir karışım haline getirerek de saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olan avokado ise içeriğindeki protein, yağ ve vitaminler sayesinde saçlara canlılık katar. Bu gibi doğal ürünleri kullanarak, saçlarınızın arzu ettiğiniz görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page