top of page

Niacinamide ( Vitamin B3 ) Nedir ?

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2023

Nikotinamid olarak adlandırılan B3 vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle içeriğinde nikotinamid (B3 vitamini) bulunduran yiyecekleri tüketmek oldukça önemlidir. Peki hangi yiyeceklerde nikotinamid bulunur? Nikotinamid (B3 vitamini) nedir, ne işe yarar? Haberimizde nikotinamid (B3 vitamini) faydalarını paylaşıyoruz.Nikotinamid Nedir ? Nikotinamid olarak da adlandırılan Niasinamid, temel bir besin kaynağı olan B3 vitamininin bir şeklidir. B3 eksikliği cilt, böbrek ve beyin bozukluklarına yol açabilir. Nikotinamid içeren besinleri tüketmek B3 eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. Nikotinamid, özellikle de genel cilt sağlığı söz konusu olduğunda önemli bir besin kaynağıdır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, topikal niasinamid, akne ve egzama dahil olmak üzere belirli cilt koşullarının tedavisine yardımcı olabilir.Kızarıklık ve lekelenmeyi en aza indirir Nikotinamid, iltihabı azaltarak akne ve diğer iltihaplı cilt durumlarından kaynaklanan kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Gözenek görünümünü en aza indirir Cildinizdeki gözenekleri en aza indirerek zamanla pürüzsüz görünmesini sağlar. Yağı düzenler Nem tutmanın faydaları sadece kuru cilt tipine sahip olanlar için değildir. Nikotinamid ayrıca yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını düzenlemeye yardımcı olabilir ve bezlerinizin aşırı çalışmasına engel olabilir. Güneş hasarına karşı korur Nikotinamid, sağlıklı cilt hücrelerini aynı anda yeniden inşa edebilir ve aynı zamanda onları ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarlardan korur. Hiperpigmentasyonu tedavi eder Bazı araştırmalar , yüzde 5 nikotinamid konsantrasyonlarının koyu lekelerin aydınlatılmasında yardımcı olabileceğini bulmuştur . Araştırmada nikotinamid faydaları dört hafta sonra görüldü, ancak iki ayı geçmedi. Bu fayda, artan kolajen üretiminden kaynaklanabilir . İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir Araştırmalar , aynı konsantrasyonun yaşlanmayla birlikte gelen bazı güneş hasarı belirtilerini azaltmada yardımcı olduğunu da bulmuştur. Buna ince çizgiler ve kırışıklıklar dahildir . Oksidatif strese karşı korur Nikotinamid, ciltte hücre oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda onları güneş ışığı , kirlilik ve toksinler gibi çevresel streslerden korur. Nikotinamid (B3 vitamini) Hangi Yiyeceklerde Bulunur? Dengeli bir diyet yemek, B3 vitamini gibi mikro besinleri almanın en iyi yoludur. Eksikliği tedavi etmek için yalnızca tıbbi gözetim altında takviye almalısınız. Genel cilt sağlığı söz konusu olduğunda, yediğiniz gıdalardan nikotinamidin bazı faydalarını elde edebilirsiniz.

B3 vitamini şunlarda bulunur:

  • Yumurtalar

  • Hububat

  • Yeşil sebzeler

  • Fasulyeler

  • Balık

  • Süt

Bununla birlikte, diyetinizdeki besinlerin genel cilt sağlığınızı etkilediğini garanti etmenin bir yolu yoktur. Nikotinamid cilt bakımı endişelerinizi hedef almasını sağlamanın tek yolu, deriye uygulanmasıdır.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

X Virüsüne Karşı Nasıl Önlem Alınır

X virüsü, henüz bilinmeyen ve ciddi bir mikrobik tehdidin neden olduğu hastalığa verilen bir addır. X virüsü henüz ortaya çıkmadığı için, ona karşı kesin bir önlem yoktur. Ancak, genel bulaşıcı hastal

Comments


bottom of page