top of page

E Vitamini ( Alfa Tokoferol ) Nedir ? Cildimize Faydaları Nelerdir ?

Güncelleme tarihi: 30 Eki 2022

Pürüzsüz bir cildi desteklemenin yollarını arıyorsanız, cilt görünümünü ve sağlığını korumaya yardımcı olmak adına vitaminler oldukça önemli. Elbette en iyi vitamin kaynağı, içerik açısından zengin besinler; ancak çeşitli vitamin takviyeleri ve vitamin içeren cilt bakım ürünleri de faydalı olabilir. Vitaminler cildin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra sivilce, sedef hastalığı ve güneş hasarına bağlı ciltteki yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bu yazıda, E vitamininin cilde faydaları hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız.E vitamini nedir?


E vitamini, anti-inflamatuar özelliklere sahip, yağda çözünen, temel bir besin şeklinde tanımlanabilir. Bu önemli vitamin bağışıklık sistemini, hücre fonksiyonunu ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda çevredeki gıda ve toksinlerin metabolizması tarafından üretilen serbest radikallerin etkileriyle mücadelede etkili olan faydalı bir antioksidandır. E vitamini, ciltteki UV hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. Atopik dermatit ve yağlı karaciğer hastalığının semptomlarını azaltmada ve hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada da etkili olabileceği düşünülmekte. Bu vitamin ayrıca kan damarlarını genişletmek için de kullanılır ve kan pıhtılaşması riskini azaltır. UV ışığı ve güneşe maruz kalma, ciltteki E vitamini seviyelerini azaltır. E vitamini seviyeleri, yaşla birlikte de azalır. Neyse ki bu vitamini besinler, takviyeler ve topikal olarak uygulanan ürünler sayesinde almak mümkün.


E vitamininin cilde faydaları nelerdir?


E vitaminin aslında genel sağlık açısından önemli bir bileşen olduğunu açıkladık. Peki, E vitamini ciltte ne işe yarar? E vitamini yüze faydaları arasında aşağıdaki durumlardan bazılarını sayabiliriz.Hiperpigmentasyon


Cildinizdeki koyu lekelerin nedeni, hormonlar veya diğer nedenlerle tetiklenen çok fazla pigment (melanin) üretilmesi. Melazma olarak adlandırılan bu durumun, lokal vitamin kullanımı ile tedavi edilebileceği düşünülmekte. Bununla birlikte uzmanlar hiperpigmentasyonu tedavi etmek için E vitamini kullanmanın en etkili yolunun, onu C vitamini ile eşleştirmek olduğunu belirtiyor. Bunun için günümüzün en güçlü FITFACE %15 C Vitamini içeren Aydnlatıcı Cilt Bakım Serumunu tercih edebilirsin.
E vitamini yüze sürülür mü?


E vitamini cilt için genellikle krem ​​formunda ve topikal kullanım için bir yağ olarak bulunur. Yaşlanma karşıtı kremler, göz serumları, güneş kremleri ve çeşitli makyaj ürünleri gibi birçok kozmetik ürüne içerik olarak eklenebilir.

E vitamini yüze uygulandığında, cilt tarafından kolayca emilir. Kremler veya diğer ürünler yoluyla topikal kullanım, yağ bezlerinde depolanan E vitamini miktarını artırabilir.

E vitamini yağı çok kalın kıvamlı ve cilde yayılması zor olsa da kuru, yamalı cilt bölgeleri için mükemmel bir nemlendiricidir. Yine de bileşen olarak E vitamini içeren ürünlerin cilde uygulanması daha kolay olabilir. Tırnak etleri ve dirsekler gibi çok kuru olan sorunlu alanlarda da E vitamini yağının topikal uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte tipik olarak saf E vitamini yağı kullanıyorsanız, onu jojoba yağı, badem yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmanız önerilir. (E vitamini yağının 2 damlası için 10 damla taşıyıcı yağ kullanabilirsiniz.)


E vitamini yağı yüzde tüylenme yapar mı?


E vitaminin sadece cilt için değil saç büyümesi konusunda da faydaları olabileceği düşünülmekte. Bu özelliği ise zaman zaman E vitamini yağının topikal uygulamasında yüzde tüylenme yapabileceğini düşündürüyor. Ancak henüz bunu kanıtlayan bilimsel bir veri yok. Yine de her bileşen, her ciltte aynı etkiyi yaratmayabileceği için E vitamini yağını cilt sorunları için denemeden önce dermatoloğunuza danışmanız en iyisi.


E vitamini bulunan besinler :


E vitamini, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunabilir:  • Ayçiçeği çekirdeği

  • Badem

  • Yer fıstığı

  • Avokado

  • Ispanak

  • Pancar yaprağı

Gıdalardaki doğal E vitamini, gıda etiketlerinde genellikle “d-alfa-tokoferol” olarak listelenir. E vitamini sentetik olarak da üretilebilir. E vitamininin sentetik formuna ise genellikle “dl-alfa-tokoferol” denir.

Özetle, E vitamini birçok sağlıklı gıdada kolayca bulunur. Bu nedenle çoğu insanın E vitamininin faydalarını elde etmek için takviyelere ihtiyacı yoktur. Ayrıca E vitamini takviyelerinin aşırı dozlarda alınması son derece tehlikeli olabilir.

E Vitamini, ciltteki UV hasarını azaltmada etkili olabilecek güçlü bir antioksidandır. Topikal olarak uygulanan E vitamini, cildinizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page